Utahování uzlíků

Uzlíky utahujte střídmě, pokud je utáhnete málo, bude náramak takový ohebný. Pokud zase moc, bude se sám kroutit a bude hodně tvrdý. Pokud budete utahovat silně, může se navíc stát, že se vám bavlnka utrhne až u uzlíku a to už je opravdu nepříjemný.

 

Chyby v náramku

Chyby dělá i profíik, stává se to a chybama se člověk učí. U nových vzorů jsou chyby časté.Stačí zatáhnout šza špatnou bavlnku a chyba se objěví, nebo uděláte o uzlík navíc. Tak nezbívá, než chybu odstranit vypáráním. K párání budete potřebovat špendlík, předem si ho pro jistotu nachystejte, nejlépe si ho zabodněte do šátku vedle zavíracího špendlíku, bude tak po ruce. Párejte opatrně a s citem, ať si nepřetrháte bavlnku. Také se při uzlíkování často stává, že uděláte uzlík hlavní nití a utáhnutím vám prokukuje nit spodní. Stává se to nejčastěji při zpětných a překrývacích uzlících. Tuto chybu velice jednoduše odstraníte tím, že zatáhnete za spodní nit - napnete ji a ve vzorku už je zase vidět jen hlavní nit.

 

Navazování bavlnky

Proč navazovat bavlnku? Nastřihnete si ji moc krátkou nebo se vám nedejbože utrhne. Proto se musí navázat. Nejlepší je navázat bavlnu ambulantním uzlem, ale můžete mít vlastní způsob. Já mám ten klasický jak navazuji na zavírací špendlík. Když zatáhnu za jeden konec, uzlík se stočí a nejde posunovat a je malý. Konce nití pak ustřihnu a modlím se, aby mi při uzlu zkončilo spojení na rubu náramku.

 

Počet bavlnek v náramku

Pokud je v rozpisu nápsáno 16 bavlne tak si nastřihneme šestnáct bavlnek v daných barvách. Ale v náramku usukujemne vždy o jeden suk míň, protože jedna nit je pracovní, tou uzlík vytváříme. Je hlavní.

 

Doufám, že jsem vám v pletení náramků pomohla.